همه چیز درباره زبان برنامه نویسی روبی Ruby

زبان برنامه نویسی روبی Ruby

زبان برنامه نویسی روبی RUBY یک زبان برنامه نویسی با منبع باز می باشد. این زبان برنامه نویسی در دهه 90 در کشور ژاپن اختراع شد. این زبان برنامه نویسی یک فرق اساسی با دیگر زبان های برنامه نویسی دارد و آن این است که در ابتدا به صورت یک فایل متنی نوشته می شود و بعد به دست برنامه نویسان به صورت کد نوشته می شود.

همه چیز درباره زبان برنامه نویسی روبی Ruby

تمام برنامه نویسان برای توسعه برنامه های خود به برنامه هایی با کد های قابل فهم نیاز دارند به همین جهت بهترین گزینه برای آنها بان برنامه نویسی RUBY می باشد. زبان برنامه نویسی روبی اهداف زیادی را دنبال می کند و می توان گفت یک زبان برنامه نویسی چند منظوره می باشد. این زبان برنامه نویسی برعکس زبان C  و  C++ به طور مستقیم با نرم افزار کار نمی کند. 

برای انجام پروژه پایتون کرج با تیم حرفه ای سیمولنسر همراه باشید.

اگر بخواهیم یک زبان برنامه نویسی بسیار خوب برای برنامه های دسکتاپ و وب سایت های ثابت معرفی کنیم زبان برنامه نویسی روبی بهترین نمونه می باشد. زبان برنامه نویسی Rails و زبان برنامه نویسی روبی RUBY مکمل یکدیگر هستند یعنی ما بدون اینکه از Rails صحبت کنیم نمی توانیم از زبان برنامه نویسی روبی RUBY حرفی بزنیم. این دو همیشه با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین شاید تفاوت آن برای افراد زیادی قابل تشخیص نیست نیست. Rails و RUBY به عنوان زبانی با منبع باز می تواند برای بهره وری بیشتر به برنامه نویسان کمک کند. 

بیش از یک میلیون وب سایت به وسیله زبان های Rails و RUBY نوشته شده است مانند Airbnb، Hulu، The Weather Channel، Bloomberg و غیره… 

مقایسه RUBY و Python

اگر بخواهیم زبان برنامه نویسی روبی را با یک زبان برنامه نویسی دیگر مقایسه کنیم میتوانیم با زبان پایتون مقایسه کنیم. این دو زبان در بسیاری از موارد با یکدیگر اشتراکاتی دارند. بنابراین از این دو زبان می توان برای رسیدن به اهداف مشابه استفاده کرد و همین مسئله باعث شده تصمیم برای استفاده از هر کدام از اینها برای توسعه دهندگان وب کمی سخت باشد.

برای انجام پروژه پایتون اصفهان با تیم حرفه ای سیمولنسر همراه باشید.

مزایا و معایب برنامه نویسی ساختار یافته
ادامه مطلب

ولی در عین حال تفاوت های فنی زیادی بین آنها وجود دارد. اما غیر از شباهت ها این دو زبان برنامه نویسی تفاوت هایی نیز باهم دارند. از جمله تفاوت های میان زبان برنامه نویسی روبی RUBY و Python می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پایتون قادر است از از چندین IDE پشتیبانی کند در حالی که روبی تنها از Eclipse IDE پشتیبانی می کند. 
  • اشکال زدایی در زبان برنامه نویسی RUBY کمی دشوار است ولی در عین حال این زبان بسیار انعطاف پذیر است. 
  • شاید در ظاهر یادگیری پایتون ساده تر از روبی باشد ولی در اصل این طور نیست.
  • با هر کدام از این دو زبان های برنامه نویسی تحت یک چارچوب محدود می شود مثلا پایتون با Django و روبی با Rails محدود می شوند.

زبان برنامه نویسی روبی RUBY برای بهره وری بیشتر توسعه دهندگان وب طراحی شده است و بسیاری از برنامه نویسان استفاده از روبی را به دلیل طرز استفاده ساده تر نسبت به زبان پایتون ترجیح می دهند. ماهیت انتزاعی زبان برنامه نویسی روبی یادگیری آن را بسیار ساده کرده است. بسیاری از زبان های برنامه نویسی برای هر چیزی نیاز به کد دارند ولی در مورد زبان برنامه نویسی روبی اینطور نیست.

برای انجام پروژه پایتون مشهد با تیم حرفه ای سیمولنسر همراه باشید.

طبق آمار بدست آمده زبان برنامه نویسی RUBY چهاردهمین زبان برنامه نویسی محبوب به شمار می رود. همچنین زبان برنامه نویسی روبی RUBY یک انتخاب عالی برای ساخت برنامه ها ست. و نسبت به زبان پایتون در توسعه وب برتری دارد. روبی یک زبان با متنی باز و همچنین رایگان می باشد و این مزیت در کپی کردن و تغییر و کپی است. 

انعطاف پذیری زبان برنامه نویسی روبی RUBY

انعطاف بودن یکی از ویژگیهای برتر زبان برنامه نویسی روبی می باشد. انعطاف پذیری به این معنی است که هیچ پیچیدگی و کد زنی در فضای آن وجود ندارد. و می توان گفت سادگی این زبان به سادگی زبان انسان است و نیازی به حفظ کردن کد های این زبان نیست. تمام این ویژگی ها در زبان برنامه نویسی روبی وجود دارد و همین امر باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

برای انجام پروژه پایتون تبریز با تیم حرفه ای سیمولنسر همراه باشید.

انجام پروژه سیمولینک متلب
ادامه مطلب

زبان برنامه نویسی روبی RUBY دارای نسخه های متعددی است و نسخه های 1.8 تا 2.2 از قدیمیترین نسخه های روبی می باشد که توسط روبی پشتیبانی نمی شود ولی 2.5 همچنان مورد استفاده عموم قرار دارد و نسخه های  2.6 و 3.0 در آینده وارد عرصه می شود. ولی به عقیده تیم شبیه سازی هنوز زمان بهره گیری و استفاده در آن هنوز مشخص نیست.

دیدگاه خود را بنویسید

آماده برای شروع

همین حالا درخواست بهترین فریلنسر را برای پروژه خود ثبت نمائید.