آشنایی با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی

آشنایی با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی

انسان برای ساخت مصنوعات خود همواره از محیط پیرامون الگوبرداری می کند و ساخته های خود را شبیه آن ها می سازد. در نرم افزار و برنامه نویسی در مورد وجود دارد و متخصصان در بخش‌های مختلف اقدام به مدل سازی و شبیه سازی می کنند. سایت شبیه سازی که خود یکی از سایت های معتبر و فعال در زمینه مدل سازی و شبیه سازی می باشد، قصد دارد که تفاوت این دو را برای شما آشکار سازد. آشنایی با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی موجب می گردد که در کار خود در جای درست از این دو استفاده کنید و آنها را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

برای انجام پروژه پایتون و سفارش شبیه سازی پروژه پایتون با ما همراه باشید.

مدل سازی چیست؟

پیش از پرداختن به تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی بهتر است به تعریف مدل سازی بپردازیم. به زبان ساده، مدل سازی، آسان کردن یک پیچیدگی است. یک راهی است که انسان با آن می تواند خودش را با پیچیدگی ها وفق دهد. همان طور که می دانید دنیای اطراف انسان های پر از پیچیدگی هاست و انسان علاقه دارد که این پیچیدگی ها را با استفاده از مدل ها ساده تر کند. پس یک مدل، ارائه انتزاع از یک واقعیت است و مدل همواره یک هدف را دنبال می کند. از آن جا که تجربه کردن همه واقعیت ها و پدیده ها به صورت عملی ممکن نیست، از مدل ها برای ترسیم وقایع، حقایق یا وضعیت ها استفاده می شود. برای نمونه مدیران می توانند با استفاده از مدل های آماری تاثیر ابزار های تبلیغاتی متفاوت را در افزایش فروش ارزیابی کنند. بنابراین مدل سازی به رسیدن سریع تر به یک جواب کمک می کند.

انجام پروژه دانشجویی پایتون
ادامه مطلب

برای انجام شبیه سازی مقاله با ما همراه باشید.

شبیه سازی چیست؟

اگر می خواهید با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی آشنا شوید بهتر است با مفهوم شبیه سازی نیز آشنا شوید. شبیه سازی به معنای ساخت یک چیز به مانند واقعیت است. شبیه سازی، یک مدل با عملکرد صحیح بخشی از یک سیستم یا به عبارت دیگر به معنای اقدام یا تقلید از یک وضعیت واقعی یا احتمالی زندگی یا واقعه ای برای یافتن دلیل وقایع گذشته (مانند تصادف) یا پیش بینی اثرات بعدی (پیامدها) شرایط یا عوامل فرضی است. شبیه سازی دارای مزیت های زیادی می باشد. محیط بی خطر، حفظ هزینه های بازسازی صحنه‌ی یا اتفاق مورد نظر، تجسم و… مزایای شبیه سازی می باشد.

تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی

اکنون که با تعریف اولیه مدل سازی و شبیه سازی آشنا شده اید، بهتر است برای درک بهتر این دو مورد، با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی نیز آشنا شوید. در ادامه چندین مورد از مهم ترین تفاوت های مدل سازی و شبیه سازی، برای شما بیان خواهد شد.

جزییات: در مدل سازی، جزییات کمتر توجه می شود و یک مدل کلی از اتفاقی که به وقوع پیوسته و یا در حال وقوع است، ساخته می شود. اما شبیه سازی مدلی کامپیوتری است که دقیقا به مانند اتفاق اصلی ساخته می شود و کوچک ترین جزییات نیز در ساخت آن رعایت می شود. بنابراین می توان گفت که شبیه سازی نمونه‌ی کامل تری نسبت به مدل سازی می باشد.

موارد استفاده: یکی دیگر از تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی این است که استفاده از شبیه سازی برای بررسی دقیق تر موضوع می باشد. به دلیل جزییات کاملی که در شبیه سازی به آن ها توجه می شود، گزینه مناسب تری برای بررسی و اندازه گیری می باشد. اما مدل سازی بیشتر برای فهمیدن و دیدن یک مدل تصویری از مفهمومی انتزاعی کاربرد دارد و در بسیاری از موارد نمی توان به وسیله‌ی آن، اندازه گیری های دقیقی انجام داد.

مهم ترین ابزار های مهندسی کامپیوتر
ادامه مطلب

برای انجام پروژه فلوئنت و سفارش شبیه سازی پروژه فلوئنت با ما همراه باشید.

روش ساخت: مدل سازی در نتیجه‌ی ساده کردن یک اتفاق یا موضوع پدید می آید. یعنی در واقع با ساده کردن موضوعات ساخته می شود. در حالی که شبیه سازی اما در پی طراحی و ساخت مو به موی یک موضوع در کامپیوتر، به وجود می آید و کامل تر از مدلسازی است.
ماهیت مدلسازی و شبیه سازی: مدل را می توان به عنوان یک استاتیک در نظر گرفت و یک شبیه سازی می تواند به عنوان پویا در نظر گرفته شود زیرا متغیرهای شبیه سازی همیشه تغییر می کنند.

نحوه انجام کار: مدل سازی (Modeling) به معادلات ریاضی می پردازد، تکثیر رفتار یا پاسخ یک سیستم یا فرآیند دنیای واقعی به سناریوهای مختلف ورودی. ما نمی توانیم یک سیستم تست در مقیاس بزرگ واقعی را آزمایش کنیم تا پاسخ آن را برای ورودی ها و اختلالات مختلف ببینیم. این را می توان در یک مدل مدل انجام داد. شبیه سازی (Simulation)، روش تست رفتار مدل با سناریوهای مختلف با استفاده از یک کامپیوتر دیجیتال. بنابراین، شبیه سازی یک بار پس از تکمیل مدل سازی انجام می شود.

برای انجام پروژه متلب و سفارش شبیه سازی پروژه متلب با ما همراه باشید.

شباهت های مدل سازی و شبیه سازی

برای شناخت بهتر این دو، بهتر است پس از آشنایی با تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی، شباهت های این دو روش را بدانید. به همین دلیل سایت شبیه سازی قصد دارد در این قسمت شباهت های مدلسازی و شبیه سازی را نیز برای شما بیان کند.

بهترین نرم افزار برنامه نویسی اندروید
ادامه مطلب

هر دو، مدل سازی و شبیه سازی کامپیوتر برنامه های کامپیوتری هستند که یک سیستم دنیای واقعی یا خیالی را نشان می دهند.
هر دو، مدل سازی و شبیه سازی کامپیوتر به طراحان کمک می کند تا زمان و پول صرفه جویی کنند.
یک شبیه سازی در حال تغییر یک یا چند متغیر از یک مدل و مشاهده تغییرات حاصل شده است.
اگر چه یک مدل همیشه سعی در ارائه سیستم واقعی دارد، شبیه سازی ممکن است سعی کند نتایج را با انجام تغییرات غیرممکن (در دنیای واقعی) دنبال کند.
هر دوی آن ها اطلاعاتی در مورد یک موضوع در حال وقوع یا به وقوع پیوسته در اختیار ما قرار می دهند.

برای انجام پروژه اتوکد و سفارش شبیه سازی پروژه اتوکد با ما همراه باشید.

در بسیاری از زمینه‌ها، مانند شبیه‌سازی فناوری برای تنظیم عملکرد یا بهینه سازی، مهندسی ایمنی، آزمایش، آموزش و بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود. اغلب‌، نرم‌افزار یا سخت‌افزارهای رایانه‌ای برای مطالعه مدل‌های شبیه‌سازی شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین بسیار لازم است که شما تفاوت های مدلسازی و شبیه سازی را بدانید. در این مقاله سعی شد که تفاوت های این دو به صورت کامل بیان شود و علاوه بر آن چند مورد از شباهت های مدلسازی و شبیه سازی گفته شد. اگر شما به دنبال یادگیری انجام مدلسازی و شبیه سازی هستید، می توانید به سایت سیمولنسر مراجعه کرده و با مشاوران و متخصصان این سایت در ارتباط باشید و سوالات مرتبط با این زمینه را از آن ها بپرسید.

دیدگاه خود را بنویسید

آماده برای شروع

همین حالا درخواست بهترین فریلنسر را برای پروژه خود ثبت نمائید.